Stowarzyszenie na rzecz wsparcia ekonomii społecznej
Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości z siedzibą w Dobiegniewie zostało zaproszone wraz z partnerami z powiatu Strzelecko Drezdeneckiego do uczestnictwa w projekcie pt. „Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej” Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu systemowego 1.19
Stowarzyszenie angażując się w projekt chce osiągnąć wszystkie zakładane cele poprzez stworzenie Centrum Ekonomii Solidarnej, prowadzące miedzy innymi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz fundusz pożyczkowy i poręczeniowy dla podmiotów ekonomii społecznej.
Partnerstwo zostało zainicjowane 15 grudnia, spotkaniem partnerów w Środowiskowym Domu Samopomocy w Dobiegniewie,
Następnie odbyło się szkolenie w Dobiegniewie w dniach 13 –14 stycznia 2011 roku i obejmowało zagadnienia związane z pokazaniem dobrych przykładów partnerstw z wielkopolski w zakresie tworzenia wsparcia ekonomii społecznej i zostały omówione role Centrum Integracji Społecznej i spółdzielni socjalnych. Szkolenie prowadzili Barbara i Tomasz Sadowscy koordynatorzy Projektu z Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka
Poniżej Opis programu systemowego 1.19.
„Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej” to czteroletni projekt systemowy realizowany w partnerstwie.
Jego głównym celem jest podniesienie poziomu rozwoju i poprawa kondycji sektora ekonomii społecznej w Polsce.
W ramach projektu zaplanowano działania, dzięki którym wypracowane zostaną narzędzia wspierające rozwój podmiotów ekonomii społecznej, profesjonalizację ich funkcjonowania oraz poprawiające komunikację i wymianę doświadczeń wewnątrz instytucji otoczenia podmiotów ekonomii społecznej. Dzięki realizacji projektu wzrośnie rozpoznawalność i popularność marki ekonomii społecznej. Trwałość rezultatów osiągniętych dzięki zintegrowanemu systemowi wsparcia zostanie zapewniona przez zrozumienie sposobu funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej przez interesariuszy projektu i upowszechnienie sprawdzonych metod działania istniejących podmiotów ekonomii społecznej. Wymiana doświadczeń krajowych i zagranicznych podmiotów ekonomii społecznej pomoże w wypracowaniu optymalnych rozwiązań dla zapewnienia trwałości funkcjonowania tychże podmiotów w różnych środowiskach lokalnych.
Inicjatorem projektu jest Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a liderem Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.
Partnerstwo tworzą:
- Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA (www.barka.org.pl)
- Fundacja Fundusz Współpracy (www.cofund.org.pl)
- Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (www.fise.org.pl)
- Instytut Spraw Publicznych (www.isp.org.pl)
- Małopolska Szkoła Administracji Publicznej, jednostka pozawydziałowa działająca przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (www.msap.uek.krakow.pl)
- Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) (http://europeandcis.undp.org/)
- Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy (www.zlsp.org.pl)
Projekt oparty jest na partnerstwie kompetencji, co oznacza, że każdy partner wnosi w jego realizację kluczowe umiejętności merytoryczne oraz swoje wieloletnie doświadczenie. Cel główny projektu będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:
- tworzenie i rozwijanie standardów jakości usług instytucji pomocy i integracji społecznej;
- wzrost kompetencji i wzmocnienie potencjału kadr instytucji pomocy, integracji społecznej, ekonomii społecznej poprzez szkolenia i kursy, doradztwo i studia podyplomowe, a także wizyty studyjne i staże;
- profesjonalizacja działań wspierających podmioty ekonomii społecznej;
- podniesienie świadomości społecznej w zakresie możliwości rozwiązywania problemów za pomocą narzędzi ekonomii społecznej;
- wzmocnienie otoczenia instytucji ekonomii społecznej na poziomie lokalnym za pomocą metody budowania partnerstw na rzecz ekonomii społecznej.
Działania w projekcie pogrupowane zostały w 6 kluczowych zadań:
- Analiza sytuacji ekonomii społecznej w Polsce
- Stworzenie sprawnie działającej infrastruktury wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej
- Opracowanie i wdrożenie programów edukacji i kształcenia w zakresie ekonomii społecznej
- Wykreowanie pozytywnego wizerunku marki ekonomii społecznej,
- Promowanie sektora ekonomii społecznej
- Standaryzacja tworzenia i funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej
Projekt realizowany jest w od lipca 2009 do grudnia 2013 roku.
Zmieniony ( 31.10.2013. )