„Wnuczęta w dobrych rękach" - pieniądze za opiekę nad wnuczkiem

Prawie 5 mln złotych trafi w ramach pilotażowego programu „Wnuczęta w dobrych rękach” do trzech lubuskich powiatów. Głównym celem tego działania jest aktywizacja osób starszych, które – będąc na emeryturze lub na bezrobociu – mogłyby się opiekować małymi dziećmi. Realizować ten program będzie nasze Stowarzyszenie wraz z partnerami: Stowarzyszeniem „Razem dla Strzelec” i Stowarzyszeniem na rzecz Edukacji „Pomost”.

Inauguracja pilotażowego programu miała miejsce we wtorek (3 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Dzięki unijnemu wsparciu seniorzy za opiekę nad maluchami otrzymają "wynagrodzenie". Projektem pilotażowym objętych zostanie 210 osób z powiatów żagańskiego, świebodzińskiego i strzelecko-drezdeneckiego. Opiekunowie otrzymywać będą prawie 850 zł przez 16 miesięcy. Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak to rozwiązanie tańsze i lepsze niż budowa i tworzenie żłobków. Projekt przewiduje opiekę zarówno nad własnymi wnukami, jak i dziećmi niespokrewnionymi.

– W tych powiatach mamy dobrze prowadzone spółdzielnie socjalne, które w późniejszym okresie będą partnerem dla babć i dziadków, którzy podejmą decyzję o współpracy lub założeniu własnej firmy i dalszego działania w zakresie opieki społecznej. Chcemy przeszkolić uczestników projektu, wykorzystać wiedzę psychologów, socjologów, doradców zawodowych. Do współpracy chcemy zaprosić także uczniów gimnazjów i szkół średnich – chodzi o integrację wiekową, a także pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym – wyjaśnił wicemarszałek Romuald Gawlik. – Osoba, która weźmie udział w szkoleniach w ramach projektu mogłaby w przyszłości świadczyć pomoc także osobom starszym – dodał.

Jak informuje Szczepan Słomczyński, dyrektor biura Stowarzyszenia Wspierania Małej Przedsiębiorczości – lidera projektu, szczegółowe informacje na temat rekrutacji do projektu będą opublikowane na stronie stowarzyszenia (www.swmpdobiegniew) i na stronach naszych partnerów: Stowarzyszenia "Razem dla Strzelec" i Stowarzyszenia na rzecz Edukacji „Pomost”.

Projekt zakończy się w lipcu przyszłego roku.